Da tradicija može biti lijepi turistički adut, svjedoči i zanimljivo događanje koje se organizira već drugi put. U Brodsko – posavskoj županiji, općini Sikirevcima, od 28. do 30. rujna ove godine, u dvorani osnovne škole, održat će se velika izložba čipke. Organizatori izložbe su udruga “Sikirevački motivi” i općina Sikirevci.
Otvorenje ove atraktivne izložbe je u 18.00 sati 28. rujna u školskoj dvorani. Ljubitelji ovih delikatnih rukotvorina moći će uživati u izlošcima, ne samo nadaleko poznate Sikirevačke čipke, već i u čipki iz Paga, Lepoglave, Trga kraj Ozlja, Krašića, Križevaca, Primoštena, Svetomarske čipke, Oštre Luke (BiH), Tešnja (BiH) i Bugarske.
Sunčana čipka nastala je na Tenerifima uz sjeverozapadnu obalu Afrike, a španjolskom kolonizacijom raširila se po svim zemljama Južne Amerike, te početkom 20. stoljeća dolazi u Europu pod nazivom ‘Tenerif čipka’, ali i kao ‘Paragvajska čipka’. U to vrijeme interes za egzotične čipke i druge vrste Europi nepoznatih ručnih radova, je izrazito velik, jer u modi je čak pretjerana primjena čipki na građanskoj pomodnoj odjeći.
Općina Sikirevci i Udruga ‘Sikirevački motivi’ njeguju umijeće ručne izrade ‘Sunčane čipke – motiva’ kao tradicijske vještine jedne od najznačajnijih sačuvanih u intaktnom obliku koja se koristi za ukrašavanje narodnog ruha na području brodskog Posavlja.
Sunčanu čipku čipkarice u Brodskom Posavlju zovu motivi i klep na koturić.
Motivi su šivana čipka rađena iglom na prethodno izrađenoj mrežici, kojoj se sve niti napete u krugu križaju u središtu, tako da izgledaju kao svojevrsna paukova mreža, ali i kao zraci sunca, žbice kotača, pa je otuda i čipka dobila ime sunčana. Zadnjih godina čipkarice iz Sikirevaca i eksperimentiraju, motive izrađuju i koncem u boji, ili u više boja, a rade i koncem za zlatovez.
Sunčana čipka – nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske
Udruga ‘Sikirevački motivi’ osnovana je 2008. godine radi unapređivanja i razvitka, kao i sačuvanja izvornog ručnog rada, zaštite sunčane čipke-motiva kao izvornog sikirevačkog proizvoda. Isto tako cilj udruge je sačuvanje cjelokupne izvorne slavonske baštine. Na njezinu inicijativu udruge Ministarstvo kulture Republike Hrvatske u srpnju 2012. godine donosi Rješenje u kojemu se utvrđuje da je ‘Umijeće izrade sunčane čipke – motiva svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske’.
Posjetite ovu izložbu i doznajte sve o Sunčanoj čipki, tradiciji koja opstaje, zahvaljujući marljivosti, umješnosti, preciznosti i strpljenju čipkarica sa ovog područja.
Izvor: Turistička zajednica Brodsko – posavske županije