Krapje je mirno selo smješteno uz rijeku Savu, u srcu Posavine, jedno od najljepših primjera očuvane kulturne baštine u Hrvatskoj. Iako je naselje malo i mirno, njegova baština ima izuzetnu vrijednost jer svjedoči o životu i običajima ovoga kraja kroz stoljeća. Krapje je prepoznatljivo po svojim tradicijskim kućama, te bogatom baštinom, arhitekturom, običajima i narodnim nošnjama koja se čuva i prenosi na nove generacije.

Selo graditeljske baštine – Krapje, nalazi se u samom srcu Parka prirode Lonjsko polje – koji je od presudne važnosti za ekološku i kulturnu baštinu ovoga dijela Hrvatske.
Arhitektura i tradicijska gradnja

Ovo pitoreskno selo specifično je po očuvanim tradicijskim kućama i građevinskim stilovima koji čine prepoznatljiv vizualni identitet naselja. Drvene kuće nose pečat tradicijskog graditeljstva Posavine. Drvene kuće simboliziraju jednostavan ali funkcionalan način života koji je bio usklađen s prirodnim resursima kraja.

– U samom naselju mogu se vidjeti i gospodarske zgrade koje svjedoče o tradicionalnom poljoprivrednom životu, a posebno o stočarstvu koji je bio oslonac gospodarstva mještana.
Život uz rijeku Savu i Park prirode Lonjsko polje
Rijeka Sava koja prolazi uz Krapje oblikovala je ne samo svakodnevni život mještana, već i ekološki identitet kraja, a samo Lonjsko polje – zaštićeni ekosustav, čini Krapje jedinstvenim spojem prirodne i kulturne baštine. Park prirode Lonjsko polje je dom brojnim vrstama ptica, riba i drugih životinja, a specifičnost vlažnog staništa i šuma važan je za očuvanje biološke raznolikosti.

Mještani Krapja od davnina su bili povezani s ovim područjem, prakticirajući ribolov, stočarstvo i poljoprivredu na način koji je u skladu s okolišem, čime su oblikovali tradicionalan način života.

Krapje je danas prepoznatljivo selo u Parku prirode Lonjsko polje koji nosi titulu sela graditeljske baštine, a njegove livade i šumske površine predstavljaju važno prirodno i kulturno bogatstvo.
Istražite Krapje i Park prirode Lonjsko polje
Park prirode Lonjsko polje nudi posjetiteljima mogućnost istraživanja prirodnog bogatstva plovidbom čamcima na solarni pogon ili vožnjom biciklima, no i istraživanje etno kuće koja je vrijedan dragulj sjećanja na nekadašnja vremena. Krapje je također poznato po svojoj etno baštini, folkloru, narodnim nošnjama i pjesmama. Plesovi i narodne igre koje su se prenosile generacijama govore o bogatstvu kulturne baštine, a temelje se na životu u skladu s prirodom.

Etno kuća (zbirka) u Krapju nudi posjetiteljima uvid u svakodnevni život, običaje i tradicije Krapja, a sastoji se od predmeta koji su korišteni u domaćinstvu, poljoprivredi te svakodnevnom životu gdje posjetitelji mogu oživjeti autentičnu atmosferu života a selu i života u starim drvenim kućama.

Zaključak:
Kulturna baština Krapja i njegova povezanost s Parkom prirode Lonjsko polje predstavljaju važan dio identiteta Posavine. Ovaj kraj, u kojemu se spajaju tradicija i priroda, ponosno čuva običaje, arhitekturu i način života. Krapje je primjer kako očuvana kulturna baština može ići ruku pod ruku s očuvanjem prirodnih resursa, stvarajući tako harmoničan odnos između ljudi i prirode. Danas, posjetitelji koji dolaze u Krapje imaju priliku ne samo upoznati bogatu povijest i običaje ovoga kraja, već i uživati u ljepoti i očuvanoj prirodi koja okružuje ovo jedinstveno selo graditeljske baštine.
Korisni linkovi:
PP Lonjsko Polje
Facebook
Instagram
Fotografije: Tamara Josić i Hrvatski foto savez