Veliki uspjeh – Vrani kamen postao Međunarodni park tamnog neba u najvišoj zlatnoj kategoriji!
Danas u 11h u, 20.studenog 2019., u Velikoj dvorani Hrvatskog novinarskog društva u Zagrebu održana konferencija za novinare i prezentacija projekta Međunarodni park tamnoga neba “Vrani kamen” Daruvar.
Nedaleko Daruvara, svega četiri kilometra, nalazi se park Vrani kamen, koji se odnedavno diči titulom prvog hrvatskog Međunarodnog parka tamnog neba u najvišoj zlatnoj kategoriji, po strogim kriterijima Međunarodne organizacije za zaštitu tamnog neba (International Dark-Sky Association – IDA), američke neprofitne organizacije, jedine takve na globalnoj razini, čija je zadaća očuvati i zaštititi noćni okoliš i baštinu noćnog neba putem kvalitetnih osvjetljenja eksterijera, s ciljem očuvanja prirodnog blaga i velikog potencijala nezagađenog noćnog krajolika i gotovo netaknute prirode.
Međunarodna oznaka Park tamnog neba promiče edukaciju temeljenu na znanosti i astronomiji, istovremeno poboljšavajući energetsku učinkovitost i smanjivanje troškova kroz poboljšanje javne rasvjete, što zauzvrat stvara ekonomske mogućnosti za razvoj astroturizma.
Međunarodni park tamnog neba Vrani kamen nalazi se na teritoriju Republike Hrvatske u neposrednoj blizini grada Daruvara i proteže se na površini od 8000 hektara zapadnog dijela planine Papuk. Većim dijelom njime upravljaju Hrvatske šume, dok je područje Petrovog vrha pod upravom grada Daruvara.
Prostire se u smjeru zapad-istok od naselja Daruvarski Vinogradi do granice Šumarije Voćin, a u smjeru sjever-jug od kanjona potoka Stančevca skoro do naselja Koreničani, Potočani, Katinac i Đulovac. Obuhvaća sjeverni greben Zapadnog Papuka i njegove najviše vrhove Vrani kamen 832 mnm i Crni vrh 863 mnm. 90 % tog područja je na nadmorskoj visini od 250 – 700 mnm, a 10 % na visini između 700 i 863 mnm. Najviši dijelovi, visine od 750 mnm pa naviše, zauzimaju oko 2% područja, a nalaze se na vršnim dijelovima grebena Dujanova kosa koja spaja vrhove Vrani kamen (832 m) i Crni vrh (863 m).
To je područje Gospodarske jedinice Vrani kamen kojom gospodare Šumarija Daruvar i Šumarija Đulovac. Istočna granica Međunarodnog parka tamnog neba Vrani kamen je u stvari granica Šumarije Voćin, a južna se poklapa s granicom Šumarije Sirač.
Osim bogate flore i faune, park Vrani Kamen je odlično mjesto za astronome i astrofotografe koji mogu uživati u promatranju i fotografiranju noćnog zvjezdanog neba. Dugi niz godina astronomi koriste ovaj biser prirode i činjenicu da je očuvan od nepotrebnog svjetlosnog onečišćenja. Na ovom području aktivno se vrše promatranja i fotografiranja noćnog neba i svemirskih objekata.
Najfrekventnija lokacija je Petrov vrh, udaljen devet kilometara od centra grada Daruvara. U planinarskom domu na Petrovom vrhu okrjepu i utočište mogu potražiti svi zaljubljenici u prirodu i astronomiju, a po potrebi se može i prenoćiti. Smještaj planinarskoga doma pogodan je zbog neposredne blizine mjesta za noćna promatranja, te zbog dostupnosti električne energije potrebne za funkcioniranje astronomske opreme.
Jedna od izuzetno važnih aktivnosti Međunarodnog parka tamnog neba Vrani kamen je podizanje svijesti o svjetlosnom onečišćenju i zaštiti iznimnog noćnog krajolika za buduće generacije, kao i poboljšanje kvalitete života kroz edukaciju koja treba inspirirati i osnažiti našu zajednicu.
Ugasiti svjetla, a upaliti zvijezde – važan je korak prema kvalitetnom noćnom nebu što je prepoznato od strane Grada Daruvara koji ulaže velike napore kako bi se javna rasvjeta, koja je stara i dotrajala, zamijenila novom javnom rasvjetom koja odgovara svim ekološkim standardima. Na taj način dodatno se poboljšava kvaliteta noćnog neba, a grad zaista postaje prava zona zdravlja.
Međunarodni park tamnog neba Vrani kamen i grad Daruvar, sa svojim prirodnim i kulturnim znamenitostima i bogatstvima, pogodni su za razvoj astroturizma, kao i znanstvenoga turizma. Osim bogatstva neosvijetljenog noćnog neba, u gradu se može pronaći mnoštvo ugostiteljsko-turističkih objekata koji nude bogate sadržaje za svačiji ukus. Cjelokupno područje nenametljivo je uklopljeno u prirodu, na samim izvorima ljekovite termalne vode i mineralnog blata.
Daruvar je grad koji voli život, a sa svim blagodatima koje nudi, on to svakako i potvrđuje. Daruvar je grad u koji se dolazi okrijepiti dušu i tijelo, ali i um, osloboditi se stresa, a ujedno rasplamsati maštu i otputovati u beskonačna prostranstva svemira u kojima se može uživati iz Međunarodnog parka tamnog neba Vrani kamen.
KARTU PARK TAMNOG NEBA “VRANI KAMEN” MOŽETE PREUZETI OVDJE
facebook.com/TuristickaZajednicaDaruvarPapuk
Autorica fotografija i loga: Dunja Županić
Fotografije pressice preuzete: Facebook TZ Daruvar Papuk