Mošćenička Draga zasjala kao središte pomorske baštine

Jedna stoljetna kamena kuća u živopisnoj luci Mošćeničke Drage posebnija je od drugih, na njoj ćete spaziti neobičnu drvenu “strelicu” na kojoj piše Kuća od mora. Zakoračite li u tu kuću odnosno multimedijalni muzej, shvatit ćete da se zapravo radi o predimenzioniranoj ribarskoj igli kojom su se krpale ribarske mreže i koja predstavlja lajtmotiv jedne od najljepših i najatraktivnijih manifestacija na Jadranu – netom završene  16. Smotre i regate tradicijskih barki na jedra MALA BARKA “Štorija od mora”.

Izuzetno visoke temperature koje su užarile prelijepo lice modro-zelene Mošćeničke Drage nisu spriječile da od 11. do 14. srpnja ovo maleno mjesto postane središte pomorske i ribarske baštine. Za tu titulu vrijedno je radio veliki broj domaćih stanovnika svih generacija koji su s puno predanosti i gostoljubivosti brojnim posjetiteljima darovali nezaboravan doživljaj oživljavanja prošlosti koja je upravo nitima ribarskih mreža i brodskih užadi utkana u njihov identitet.

Trodnevni program na draškoj rivi donio je dinamičnu i autentičnu atmosferu, nizali su jedan za drugim brojni edukativno-zabavni sadržaji o kojima je publika mogla čuti baš svaki zanimljivi detalj jer je mikrofon uvijek bio u sigurnim i stručnim rukama. Dokaz uspješnosti programa svakako je veliki odaziv posjetitelja na foto natječaj “Jedra u kadru” na kojem su sa svojim doživljajem smotre i regate tradicijskih barki najzastupljeniji bili strani posjetitelji.

Veliki trud organizatora ove manifestacije, Koordinacije udruge za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograditeljske baštine Kvarnera i Istre, Ekomuzeja Mošćeničke Drage i Općine Mošćenička Draga u osmišljavanju bogatog programa privukao je ove godine tridesetak tradicijskih barki koje su u draškoj luci mamile poglede i nestrpljivo čekale da zaplove morem ispred Mošćeničke Drage. Maestral ni ove godine nije iznevjerio Dražane, zapuhavši odnio je vrućinu otisnuvši ih u još jednu živopisnu regatu koja je bila prava atrakcija za sve kupače na prepunoj kvarnerskoj ljepotici, draškoj plaži.

Ukupnu pobjedu, koja je na ovakvim regatama najmanje važna, odnio je domaći kvarnerski guc, a u brojnim kategorijama nagrađeni su svi sudionici regate. Svatko tko svoju barku drži na životu i usavršava vještine jedrenja pobjednik je očuvanja maritimne baštine. A ona je jednom Dražaninu važnija no ostalima jer svaki dan živi, čuva i unaprjeđuje ribarsko i pomorsko nasljeđe svog kraja.

Spiritus movens ove značajne i popularne manifestacije ili kako ga njegovi suradnici i prijatelji nazivaju “dokaz ukorijenjenosti u baštinu” prof.dr.sc. Robert Mohović već je 15 godina realizator brojnih inicijativa i projekata čiji su rezultati najvidljiviji u srpnju kad dođe vrijeme za smotru i regatu tradicijskih barki na jedra MALA BARKA “Štorija od mora”.

O ovogodišnjoj kaže: “Još jednom je svatko u Mošćeničkoj Dragi mogao osjetiti ribarsku i pomorsku esenciju našeg mjesta i kraja, bilo da se radilo o djeci koja su sudjelovala u uistinu brojnim radionicama, posjetiteljima koji su se vozili u barkama, kušali eko-etno proizvode, razgledavali naše izložbe, Kuću od mora, te gostujući ploveći muzej lošinjski loger Nerezinac ili pak regatantima koji su se kao pravi ljudi od mora, kad nisu bili na barkama, družili s nama uz jela naših predaka. Ta esencija našla se i na službenim majicama na kojima smo kroz niz tradicijskih uzrečica jezikom naših nonića htjeli oživjeti njihovo iskustvo i mudrost koje baštinimo, ispričati našu štoriju od mora.

Ovogodišnji veliki pomak je sve brojniji povratak platnenih jedara što svesrdno potičemo, a njihove pobjede u mnogim kategorijama bit će, nadamo se, poticaj i drugima da se vrate autentičnosti na kojoj počivaju sva naša nastojanja. Njihova ljepota posebno je zasjala u revijalnom noćnom jedrenju sa svjetlosnim efektima i klasičnom glazbom koje je bilo prava atrakcija za sve prisutne.

Ono što je najvažnije od svega naša se manifestacije ove godine značajno podmladila odnosno osvježila mladim ljudima, od djevojčica i dječaka koji su vrijedno posluživali riblja jela na autentičnim kašetama s ribarnica ili nešto starijih koji su bili uključeni u organizaciju na razne načine zbog čega je naš pogled u budućnost sve optimističniji.

Posebno nam je bilo drago ugostiti naše prijatelje s juga, udrugu Palagruza s Visa koji su donijeli dašak svog entuzijazma i ljubavi prema moru k nama na Kvarner. Osim što su pokazali djeci moć recikliranja izrađujući male barke od konzervi koje su asocijacija na nekadašnje komiške tvornice ribe, kuhali su za nas legendarni Papin brujet koji nam je dočarao priču o boravku Pape Aleksandra III. na Palagruži te pokazali kako nastaju njihove gajete.

Ponosni smo što se smo dio Europskih dana pomorstva i što nosimo oznaku Kvarner Maritime Heritage nagrađivanog brenda TZ Kvarnera s kojom nastavljamo kvalitetnu i plodonosnu suradnju baš kao i s Primorsko-goranskom županijom. Također, važno je reći da smo ovogodišnju manifestaciju organizirali i kao partner projekta Adriatic PortTLand Interreg Italija-Hrvatska ugostivši talijanske kolege iz općina Cesenatico i Battaglia Terme te vodećeg partnera iz Rovinja Ustanovu-Istituzione “Kuća o batani-Casa della batana” s kojima smo razmijenili znanja i iskustva te ujedinili snage u izradi zajedničke strategije”, istaknuo je prof.dr.sc. Robert Mohović.

Domaćinstvo spomenutom projektu Adriatic PortLand bio je još jedan organizacijski zalogaj više kojem također nije nedostajalo sadržaja pa je Exchange Lab u Mošćeničkoj Dragi uspješno odrađen.

Uvodni dio Exchange Laba otvorio je, zamijenivši organizatorsku palicu predavačkom, prof. dr. sc. Robert Mohović, profesor na Pomorskom fakultetu u Rijeci, predsjednik Koordinacije udruge za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograditeljske baštine Kvarnera i Istre i prvo ime Ekomuzeja Mošćeničke Drage. Predstavio je brojne aktivnosti i projekte Ekomuzeja Mošćenička Draga, Općine Mošćenička Draga i Katedre čakavskog sabora tijekom kojih je od 2009. godina Općina Mošćenička Draga napravila značajan iskorak u očuvanju pomorske i ribarske baštine u Hrvatskoj, ali i na cijelom Jadranu. Kroz dugački niz EU projekata, realizirane su brojne aktivnosti, ali ostvareno je ono najvažnije, popisane su i sistematizirane sve tradicijske barke Kvarnera i Istre, mnoge su obnovljene, a od zaborava i nestanka sačuvani su njihovi dragocjeni nacrti.

Prof. dr.sc. Robert Mohović istaknuo je zanimljivu činjenicu da su predstavnici Općine Mošćenička Draga još 2010. godine posjetili Općinu Cesenatico, s kojom sada sudjeluju na projektu Adriatic PorTLand, i od njih preuzeli neke primjere dobre prakse koji su zaživjeli kao atraktivan dio manifestacije Smotre i regate MALA BARKA “Štorija od mora”.

Dr. sc. Elena Rudan, prodekanica za poslovne odnose s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji, u svom se predavanju dotakla pitanja jesu li baštinski resursi turistička atrakcija te iznijela niz podataka brojnih istraživanja o kulturnom turizmu koja potvrđuju da veliki dio turista traži autentično iskustvo. Teorijski dio Exchange Laba donio je, kao i u Rovinju, živu i konstruktivnu raspravu koju je moderirala stručnjakinja za interpretaciju baštine Manuela Hrvatin. Partneri i brojni lokalni dionici iznijeli su probleme na koje nailaze te razgovarali o mogućnostima za pomak u njihovu otklanjanju.

I dok hrvatski partneri još uvijek traže načine za uspješno kreiranje održive turističke ponude temeljene na maritimnoj baštini, talijanski partneri iz Cesenatica iznijeli su svoja iskustva s prekomjernim brojem turista te istaknuli vrlo važno pitanje sigurnosti prijevoza turista u tradicijskim barkama. Također, naglasila se specifičnost tradicijskih barki čije održavanje iziskuje veće financijske izdatke od modernih dok su kapaciteti za prijevoz turista manji što utječe na cijenu takve turističke ponude.

Razmjenom iskustava sudionici Exchange Laba složili su se oko potrebe uključivanja ovih nastojanja u turističke strategije i pravni okvir od lokalnih do državnih razina te pružanja sveobuhvatne strukturirane podrške. Također, zajednički je zaključak da je senzibilizacija lokalnog stanovništva, a pogotovo mladih neophodan preduvjet za kontinuitet u očuvanju i valorizaciji baštine. Iznesen je prijedlog za organizaciju (međunarodnih) ljetnih kampova i škola maritimne tematike, a predloženo je i kreiranje zajedničke mreže maritimnih i fluvijalnih baštinskih proizvoda kako bi se osigurala njihova brža i kvalitetnija promocija te prodaja.

Prije no što će sa svojim barkama sudjelovati u 16. Regati tradicijskih barki na jedra MALA BARKA “Štorija od mora” partneri i sudionici razgledali postav Kuće od mora te su se u živopisnoj draškoj luci okušali u praktičnom dijelu Exchange Laba. Uz domaći kvarnerski guc, te gostujuću rovinjsku batanu, imali su jedinstvenu priliku prvi se okušati u veslanju netom obnovljenom brsečkom batanom (patanom) koja je svečano inaugurirana na samom početku manifestacije. Domaćini su uz sudjelovanje rovinjskih partnera prezentirali desetak načina tradicijskog veslanja, a upoznali su svoje goste i s karakterističnim načinima vezanja mornarskih čvorova.

Exchange Lab te vrlo sadržajan i odlično posjećen trodnevni program 16. Smotre i regate MALA BARKA “Štorija od mora” predstavio je u punom sjaju drašku maritimnu baštinu te učvrstio spone koje vežu hrvatske i talijanske partnere učinivši važan korak u izradi zajedničke strategije kojoj će početkom kolovoza, kao domaćini, pridonijeti partneri u talijanskoj Općini Cesenatico.

Foto: Ekomuzej Mošćenička Draga, Mitja Zupančič, Tomislav Budiselić, Foto Luigi, Zoran Soldatić, Mia Uhač
Korisni linkovi:

www.tz-moscenicka.hr

eko muzej pomorstva i ribarstva