Nova enogastronomska priča opatijske rivijere oduševila posjetitelje

Vinotrade Acrobat Portfolio Tasting:
Opatija vraća prepoznatljivi turistički štih, dobiva novi sjaj i svojim obnovljenim hotelima, ugostiteljskim objektima, sve raznovrsnijom ponudom te mnogim tradicionalnim događanjima, ali i posebnim manifestacijama tijekom cijele godine privlači sve više turista. Tako je nedavno u opatijskom hotelu Kvarner održan Vinotrade Acrobat Portfolio Tasting (VAPT), najznačajnija međunarodna poslovna vinska smotra dosad organizirana u Hrvatskoj. Na svoje drugo izdanje dovela je neke od najznačajnijih imena svjetske vinske scene.
Svoja vina osobno su predstavili vlasnici tih ekskluzivnih vinskih kuća, među kojima su Vega Sicilia, Louis Roederer Crystal, Roberto Voerzio Barolo, Marjan Simčič, Biondi-Santi, Gaja, Sassicaia, Ornellaia, Billecart Salmon, Vietti, Bordeaux, Jerman i drugi.

Smotra je donijela i neke premijere tako da su posjetitelji prvi put mogli kušati vina, šampanjce i destilate poznatih Chateau Aix, Chateau La Coste, Castello di Ama, Louis Latour, Joe Bastianich, Philipponnat, Lassale, Lopez de Heredia, Elena Walch, Vietti, Biondi-Santi i drugih svjetskih imena.

Koliko je ovaj projekt značajan za Opatiju, ali i hrvatski turizam prepoznali su iz Ministarstva turizma i sporta RH, TZ-a Grada Opatije i TZ-a Kvarnera jer, kako kaže državna tajnica, gospođa Sandra Herman: „Enogastronomija je jedan od ključnih motiva dolazaka posjetitelja u našu Hrvatsku pa tako i u ovaj kraj i prekrasan grad Opatiju. Sigurna sam da će ova manifestacija donijeti koristi za sve nas te pružiti priliku i domaćim proizvođačima da se prezentiraju na svjetskim tržištima.“


Elegantni hotel Kvarner, koji zahvaljujući Liburnia Hotels & Villas dobiva novi sjaj i sadržaje, bio je idealan ambijent za petstotinjak ljubitelja najkvalitetnijih pića koji su osim samog kušanja vina i destilata mogli sudjelovati i na mnogobrojnim Masterclass radionicama za koje se u prepunim dvoranama tražilo mjesto više. Bio je to dobar povod, uoči nove turističke sezone i za malu inventuru gastronomske ponude Opatije.

Hrana i vino u savršenom spoju

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U Opatiji su se smjestili ponajbolji hrvatski restorani te male, lokalne „oštarije“ i konobe, a svoja jela njihovi renomirani chefovi pripremaju koristeći se specifičnim autohtonim namirnicama kao što su gorke divlje šparoge koje se više ne koriste samo kao glavni sastojak tradicionalne fritaje, već su svoju „dominaciju“ proširile i u rižotima i tjesteninama. Ipak, središnje mjesto zauzima kvarnerski škamp koji se ističe posebnom veličinom i crvenkastom bojom, tankom ljuskom te mesom bogata okusa. Ova svestrana namirnica kao predjelo poslužuje se sirova, marinirana s nekoliko kapi maslinova ulja i limunova soka, izvrsno odgovara kao dominantni sastojak rižotu i drugim toplim predjelima, no najpoznatiji i najcjenjeniji način priprave je „na buzaru“. U ovom podneblju rastu i rode slatki maruni koji daju poseban okus kolačima i tortama, a čuvenu tortu Kamelija može se kušati tijekom cijele godine jer se priprema od smokava, badema, rogača, grožđica, naranča, marcipana i čokolade. Mnogi je, s obzirom na to da nema kvarljive sastojke, uzimaju i kao suvenir.


U Opatiji se može uživati u dobrim zalogajima i gutljajima od jutra do večeri. Primjerice, u hotelu Ambasador (5*), koji je nedavno potpuno obnovljen, ne smije se preskočiti – doručak. Jer, kada se goste pita, baš se doručcima većina najviše raduje, a mnogi koji inače ne konzumiraju „ozbiljnije“ obroke u jutarnjim satima, u hotelima koji ih zadive ponudom, doručku ne mogu odoljeti. Upravo je to bio i cilj u hotelu Ambasador koji je u restoranu La Fourchette D’Or ozbiljno povećao ponudu jutarnjeg švedskog stola, ne samo svježim voćem i povrćem, suhomesnatim proizvodima iz lokalnih OPG-ova, domaćim kruhovima, pecivima, kolačima, smoothijima i ostalim divotama, nego i primjerice – medom koji teče iz saća.


Svakako treba navratiti u obnovljenu kavanu Heritage Hotela Imperial. Nekad jedna od najpopularnijih kavana u Opatiji, koja ima i prekrasnu terasu, nakon gotovo desetljeća izvan izvorne funkcije ponovno je otvorena zahvaljujući Liburnia Hotels & Villas. Kava, kolači, peciva – jednostavno teško je odabrati favorita, a najatraktivniji je brunch sastavljen od zanimljivih zalogajčića pripremljenih od lokalnih namirnica, prije svega maslina, sira i pršuta. Slane zalogaje treba dopuniti slatkima za kraj – fritulama ili grašnjakom, slasticom s punjenjem od maruna te sve začiniti čašom pjenušca iz lokalnog OPG-a Plovanić ili pak gutljajem talijanske grappe Nonino.

Degustacijska večera uz vina Jerman i Vietti
Liburnia Hotels & Villas ove godine razvija novi gastronomski koncept. Vrhunski chefovi Josip Jukić i Marko Mandek na Kvarner donose novu viziju kulinarstva koja je nadahnuta tradicijom, inovacijom i najboljim namirnicama iz lokalnih OPG-ova. Njihove kreacije mogu se isprobati i u restoranu Palace u hotelu Palace Bellevue te u hotelu Ambasador, u restoranima La Fourchette D’Or i novom – Cubo. Osim što u njega rado navraćaju „gastro nomadi“ u potrazi za novim autohtonim okusima, u ovom se restoranu organiziraju tematske večere za manje skupine do 25 osoba. Jednoj takvoj u okviru Vinotrade Acrobat Portfolio Tastinga, koju su uspješno pratila i vina vinarija Jerman i Vietti, prisustvovala je i skupina novinara iz Zagreba te uvjerila se u umješnost vrhunskog chefa Marka Mendeka.

Grašnjaci
Tradicionalni slatki specijalitet opatijskog zaleđa koji se priprema najčešće u doba maškara. Krasi ga mirisni omotač od dizanog tijesta s jezgrom od protisnutog maruna.
Sastojci za tijesto:
20 g svježeg kvasa
150 ml mlakog mlijeka
2 žumanjka
40 g šećera
1 vanilin šećer
naribana korica limuna
⅓ žličice soli
50 g otopljenog maslaca
2 žlice rakije
350 g glatkog brašna

Postupak:
Od navedenih sastojaka umijesi se tijesto te pusti ga se da odmori 2 sata na sobnoj temperaturi. Na razvučeno tijesto debljine 3 – 5 mm stavljamo hrpice nadjeva.

Priprema nadjeva:
20 dag kuhanih protisnutih maruna
12 g vanilin šećera
1 žlica ruma
5 g ribane tamne čokolade

Oko nadjeva tijesto premažite bjelanjkom, preklopite ga tako da nadjev bude pokriven pa stisnite okolo da izađe zrak. Zatim okruglim kalupom režite oblike tako da kalup obuhvati tijesto s nadjevom. Ostatak tijesta opet skupite, razvaljajte, izrežite i nadjenite kao prije. Pržite u dubokoj masnoći na srednjoj temperaturi dok ne dobiju lijepu smeđu boju sa svih strana. Grašnjake pustite da se ohlade, pospite šećerom u prahu pa poslužite.

⦁ Carpaccio od jastoga, salata od komorača i stabljike celera, gel od manga
Sastojci:
svježi jastog
10 dag komorača
10 dag stabljike celera
mango
limun
jabučni ocat
maslinovo ulje
sol, papar

Postupak:
Jastoga očistimo, odvojimo ljusku, izvadimo probavni dio. Narežemo na tanke šnite i mariniramo emulzijom limuna i maslinovog ulja te popaprimo. Komorač i celer narežemo na što finije listiće te ih takve uronimo u hladnu vodu u koju smo dodali sol i jabučni ocat kako bi postali tvrdi i hrskavi. Za gel manga potrebna nam je veganska želatina koju dodamo u ocijeđeni sok manga, koji naknadno začinjavamo solju. Ocijedimo salatu komorača i celera, dodatno začinimo, stavimo na tanjur te na nju slažemo carpaccio jastoga na koji smo dodali gel manga. Dekoriramo ljuskom jastoga.


⦁ Mignoni jelena, cikla, kukuruz, krema pastrnjaka, umak od tartufa


Sastojci:
20 dag filea od jelena
10 dag svježe cikle
klipići baby kukuruza
10 dag pastrnjaka
crni tartuf
češnjak
5 dag maslaca
ružmarin
2 dl crvenog vina teran
sol, papa

Postupak:
File jelena očistimo od žilica te osušimo ga. Od tih žilica napravimo umak u koji dodamo vino i reduciramo dok ne postane sasvim gust te dodajemo svježe naribani tartuf. Ciklu operemo i ogulimo te stavimo kuhati na nisku temperaturu od 55 stupnjeva, a kuhamo je s češnjakom i ružmarinom 2 sata. Kada je kuhanje gotovo, začinjavamo je solju i paprom po želji. Klipiće kukuruza obradimo te, s obzirom na to da su mekani, okrenemo ih na maslacu. Pastrnjak skuhamo, začinimo po želji i okusu te pasiramo ga dok ne postane svilenkast. Dodatno dekoriramo sa svježim listićima timijana i ružmarina.

Fotografije snimio: Nikola Zoko