Proljetna pozivnica sa obronaka Bilogore&Moslavine&Papuka
Smaragdni obronci Bilogore&Moslavine&Papuka, u svom neodoljivom pejzažu stotinu nijansi zelene, šalju posebnu razglednicu – pozivnicu za proljetni doživljaj više. Umjesto klasičnih dvorana, čeka vas priroda kao najveći muzej, a vodiči su vaša intuicija, mirisi cvjetova i tragovi umjetnosti utisnuti u šumske staze, livade i stare tradicijske kuće. Kultura ovdje oblikuje vlastiti život posve slobodno, među skulpturama, starim alatima, pričama iz knjiga i pričama koje tek treba otkriti.

I kad se zasitite vizualnih dojmova – tu su domaća jela, izletišta i ruralni doživljaji. Sve je tu, samo treba krenuti. Istražite stoga livadne staze koje mirišu na lavandu, vraćaju nas u doba dječjih romana a uza sve to izgledaju kao živi prizori iz prekrasno ilustrirane slikovnice.

Doživljaj više: Proljeće na Bilogori – spoj prirode, kulture i skrivenih muzeja
Park skulptura – Sirač
Na ulazu u malo mjesto Sirač, dočekat će vas impresivan Park skulptura – nastao kao rezultat čak tri kiparske kolonije u organizaciji tvrtke Kamen Sirač. Umjetnici iz Hrvatske, Češke i Makedonije stvarali su u prirodi, okruženi kamenom i zelenilom, a njihova djela ostala su trajno postavljena u parku kraj osnovne škole. Sve skulpture posvećene su ženi – kao simbolu umjetničke inspiracije, snage i ljepote. Šetnja parkom otkriva kako priroda i umjetnost zajedno pričaju snažne priče.
Svijetle pruge – šumska galerija drvenih skulptura

Na četiri kilometra dugoj stazi od Planinarskog doma Kamenitovac prema Šandrovcu smjestila se jedina galerija drvenih skulptura na otvorenom u ovom dijelu Europe. Čak 43 skulpture izrađene su od stabala iz obližnje šume, a stvarali su ih studenti i profesori ALU Zagreb, kao i gosti iz cijelog svijeta.

Ove skulpture nisu samo umjetnička djela, već i svojevrsni simboli bilogorskih šuma. Galeriju možete obići pješice, na biciklu ili – još bolje – na konju. Zamislite svu ovu prirodu koja vas okružuje i onda neodoljivu topografiju jedinstvenih skulptura koje su se povezale sa šumom i tamo žive kao čuvar uspomena na jednu prekrasnu umjetničku koloniju.

Skulpture predstavljaju simbol naših šuma i jedinstvenog krajolika bilogorskog kraja i odraz su unutrašnjeg umjetničkog doživljaja autora okoline u kojoj su nastale. Ukupno ima četrdeset i tri skulpture u drvetu. Ukoliko unajmite konja ili se odvezete biciklom, obavezno uvrstite u svoju rutu i ovu unikatnu galeriju, te uživajte u ljepoti prirode koja je ovdje također – doživljaj više.

Galerija Matešin – Bojana
U malom selu Bojana, nedaleko Čazme, čeka vas prava kulturna oaza – Galerija Matešin. Ovaj prostor, koji vodi akademski slikar Franjo Matešin, otvoren je 2002., a 2008. godine upotpunjen je stalnim postavom i otvorenim amfiteatrom. Tijekom godine ovdje se održavaju razne izložbe, koncerti i predstave, a posebnu atmosferu nudi zimski program “Bojani Božić u Bojani”.

Galerija je živo mjesto susreta umjetnosti, prirode i posjetitelja iz cijelog svijeta. Tijekom ljeta je program pod nazivom ”Ljeto u Bojani”.
Godišnje galeriju i manifestacije posjeti nekoliko tisuća ljudi iz zemlje i cijeloga svijeta. U galeriji možete kupiti autorove slike, crteže, grafike i suvenire. Galerija Matešin je otvorena svaki radni dan uz prethodnu najavu.

Romska etno-kuća – Maglenča
U selu Maglenča nalazi se prva Romska etno-kuća u Hrvatskoj, ali i u Europi – posvećena povijesti autohtonih hrvatskih Roma Lovara. Kuća nudi autentičan uvid u kulturu, jezik, običaje i proizvode koji su obilježili identitet ove romske skupine. Na imanju su i nasadi lavande, simbolični putokazi prema europskim metropolama i stablo jabuke kao simbol obiteljskog blagostanja. Poseban je detalj orijentacija kuće – prema istoku, gdje sunce uvijek prvo izlazi. U prvoj Romskoj kući u Hrvatskoj, ali i Europi, smještena je Stalna izložba o povijesti autohtonih hrvatskih Roma Lovara a ovdje možete vidjeti i bogate nasade lavande.

Na ulazu u imanje simboličan je putokaz na kojemu se mogu vidjeti pravci prema velikim europskim gradovima gdje Romi još traže svoje mjesto pod suncem, a sam ulaz u kuću okrenut je prema istoku na kojem sunce najprije izlazi. Ispred ulaza je i stablo jabuke kao simbol plodnosti i blagostanja u obitelji.

Etno-park Veliko Trojstvo
Smješten u srcu naselja Veliko Trojstvo, ovaj etno-park čuva sjećanja na bilogorsku svakodnevicu. Kompleks uključuje tradicijske objekte – hižu, štagalj, bunar, kukuruzanu i krušnu peć – sve autentično rekonstruirano do zadnjeg detalja. Unutrašnjost kuće krije bogatu etno-zbirku sa stotinama predmeta koji pričaju o životu nekadašnjih stanovnika Bilogore. Posebno je vrijedna zbirka Gordane i Juraja Matuncija, čiji eksponati doprinose šarenilu i slojevitosti ovog jedinstvenog muzeja.

Lovrakov centar – Veliki Grđevac
U rodnom mjestu Mate Lovraka oživjela je čarolija njegovih najpoznatijih romana. Centar uključuje rekonstruirani “Mlin Družbe Pere Kvržice”, lokomotivu i vagone iz “Vlaka u snijegu”, te spomen-sobu slavnog književnika. Smješten u prirodnom okruženju šume i potoka Grđevica, prostor je omiljen među školskim grupama i obiteljima. Edukativna staza “Prijatelji prirode” dodatno obogaćuje iskustvo i omogućuje susret s bogatim biljnim i životinjskim svijetom.

Radno vrijeme ovih muzeja je neograničeno, a posjete se ne naplaćuju. Kustos ili vodič biti će vam priroda i vlastita intuicija, a možete poslije razgleda svratiti u neki od ruralnih oaza seoskih domaćinstava, gdje se fino jede i pije. Ako ste u dobroj formi, bilogorski obronci će vam poslužiti kao savršeno vježbalište za ciklo, pješački ili jahački trening, no uz ruralnu ljepotu oko vas teško ćete biti fokusirani samo na cestu. Jer svuda oko vas, pruža se veličanstveni ruralni pejzaž. Proljetni brzojav Bjelogorsko – bilogorske županije zove vas u potragu za blagom. Krenimo putevima kulture i avanture, dobrodošli nam!

I klasični muzeji su čuvari uspomena
Gradski muzej – Bjelovar
Smješten u zgradi iz 19. stoljeća na glavnom gradskom trgu, ovaj muzej nudi bogate zbirke arheologije, povijesti i umjetnosti. Tri galerije – Nasta Rojc, Mala galerija i Galerija Koridor – tijekom cijele godine nude dinamične izložbe. Ljeti se atrij muzeja pretvara u pozornicu za glazbene i kazališne nastupe. Muzej je i dom restauratorske radionice i knjižnice, što ga čini važnim kulturnim središtem regije.

Zavičajni muzej – Daruvar
Smješten u impresivnom dvorcu Janković iz 18. stoljeća, ovaj muzej čuva povijest grada i njegovih stanovnika. Poseban naglasak stavljen je na židovsku kulturu, Domovinski i Drugi svjetski rat, ali i na likovnu umjetnost – s galerijom posvećenom Evi Fischer. Ispred muzeja raste ginko biloba, jedno od najstarijih stabala u Europi. Posjet muzeju uključuje i razgledavanje raskošne unutrašnjosti dvorca.

Ginkgo biloba – drvo koje pamti svjetove
U perivoju dvorca Antuna Jankovića u Daruvaru raste par koji je stariji od mnogih civilizacija – muški i ženski primjerak drveta Ginkgo biloba, najstarije vrste drveća na Zemlji, prisutne još od vremena dinosaura. Ova dva primjerka Ginko biloba drveta nisu samo botanička zanimljivost – oni su živi spomenici, čuvari povijesti dvorca i grada.

Muški primjerak, od milja nazvan Adam, širi svoju krošnju više od sedam metara u širinu i zaštićen je kao hortikulturni spomenik. Njegova partnerica Eva pruža svoje krošnje odano prema njemu, ne želeći ga zasjeniti, a zajedno čine najstariji par ginka u Hrvatskoj, i drugi najstariji u Europi. Cvatu u proljeće, zriju u jesen, a priča o njima postala je lokalna legenda – s razlogom su proglašeni Hrvatskim stablom godine 2019. godine.

Kad posjetite Zavičajni muzej Daruvar, nemojte samo ući kroz vrata – zastanite ispred njih i pozdravite Adama i vjernu Evu. Oni su tamo već stoljećima.
Gradski muzej Čazma + Galerije Cetin i Marks
Muzej u Čazmi osnovalo je lokalno Društvo prijatelja muzeja 1958., a danas sadrži niz zavičajnih zbirki u zgradi iz vremena Vojne krajine. Postav prati razvoj grada kroz povijest i svakodnevicu. U sklopu Centra za kulturu nalaze se dvije galerije: Galerija Anton Cetin – s radovima poznatog slikara koji je darovao 19 djela svom rodnom gradu, i Galerija Aleksandar Marks – s 62 djela umjetnika poznatog po animiranim filmovima i ilustracijama. Čazma time nudi više nego što se na prvi pogled čini.

Pozivnica ne bi bila iskrena bez degustacije vrhunske kapljice, pa vam predstavljamo i Vinodar – najveću manifestaciju vinskog gušta na našem prostoru
Vinodar – festival vina i doživljaja (31. 5. – 8. 6. 2025.)

Daruvar svake godine početkom lipnja postaje epicentar dobre kapljice, glazbe i uživanja. Vinodar, jedan od najveselijih eno-festivala u regiji, okuplja vinoljupce, gurmane i zaljubljenike u kulturu. Uživajte u šetnjama Wine & Walk kroz vinograde, kušanju vina i domaćih delicija, večerima uz koncerte, sajmu lokalnih proizvoda i zanimljivim kulturnim programima. Za one željne kretanja tu je i biciklijada Vino tour, idealna prilika za aktivan obilazak daruvarskih vinorodnih brežuljaka i gostoljubivih OPG-ova. Vinodar nudi baš ono što njegovo ime sugerira – vino i dar, i to u izdašnim količinama

Sajam kreativnosti u Velikom Grđevcu – otkrijte magiju djetinjstva za cijelu obitelj!
U subotu i nedjelju, 24. i 25. svibnja, Veliki Grđevac pretvara se u svijet mašte kroz četiri razigrane zone: kreativnosti, znanja, zabave i stvaranja uspomena. Najmlađe očekuju premijere najmanjeg lutkarskog kazališta na svijetu, radionice „Kad se male ruke slože“, vožnje Lovrak Expressom i Festival igračaka. Odrasli mogu sudjelovati u likovnoj koloniji s akademskim slikarima, a svi zajedno mogu testirati znanje o Mati Lovraku u veseloj kviz zoni.

Dio programa odvija se u Centru Mato Lovrak – živopisnom spomen-području posvećenom slavnom dječjem piscu. Ondje posjetitelji mogu zaviriti u svijet Družbe Pere Kvržice, obići slavnu lokomotivu i prošetati Stazom prijatelja uz stručno vođenje. Posebna atrakcija bit će foto-kutci i tematski 360° booth za stvaranje uspomena koje se nose kući i dijele online. Program traje oba dana od 10 do 18 sati, ulaz je besplatan, a osmijeh je zagarantiran.
Za kraj…
Proljeće je savršeno vrijeme za nove puteve, a Bjelovarsko-bilogorska županija ih nudi više nego ikad. Krenite tragovima umjetnosti, povijesti i prirodnih čuda, otkrijte skrivene galerije, kuće s dušom i parkove koji pričaju priče. Doživite više – i zabilježite svoju najljepšu proljetnu razglednicu. Možete to napraviti pješke, možete biciklom, konjem ili automobilom, cijeli kraj je svojevrsni spektakl prirode koja se budi. Poslali smo razglednicu kojoj nema premca. Potvrdite primitak, dođite nam.
Zaprati, istraži:
tzbbz.hr
Facebook stranica
Instagram
YouTube kanal
Fotografije: arhiv TZBBŽ

