Slunj, Best Tourism Village by UN Tourism – godišnjica osvajanja nagrade

UN-ova Svjetska turistička organizacija (UN Tourism) uvrstila je 19. listopada 2023. godine Slunj na popis najboljih turističkih mjesta na svijetu (Best Tourism Village by UN Tourism), opisujući ga kao izvanrednu ruralnu turističku destinaciju s prepoznatim kulturnim i prirodnim dobrima, predanošću očuvanju vrijednosti zajednice te jasnom predanošću inovacijama i održivosti u ekonomskoj, socijalnoj i ekološkoj dimenziji. Najbolja turistička mjesta na svijetu odabrana su preko pozivnog natječaja na kojem je sudjelovalo gotovo 260 destinacija, a Slunj je izabran među 54 najbolje.

foto: Vedran Bočičević

U povodu osvajanja ovog važnog svjetskog priznanja, Turistička zajednica grada Slunja, u utorak, 29. listopada 2024. godine, u Turističko informativnom centru Rastoke, u Slunju, organizirala je konferenciju za novinare. Predstavnici Ministarstva turizma i sporta, Grada Slunja, Hrvatskog športskog muzeja i Turističke zajednice grada Slunjamedijima su tom prilikom predstavili dio aktivnosti i projekte koji su ostvareni u proteklih godinu dana na polju društveno odgovornog i održivog poslovanja u gradu Slunju.

foto: Vedran Bočićević

Uz malu gustoću naseljenosti i kao manje razvijena regija, turizam je jedna od najvažnijih gospodarskih djelatnosti destinacije Slunj Rastoke. Ministarstvo turizma RH i UN Tourism prepoznali su cilj grada Slunja da turizam postane pokretač razvoja i njegovu predanost održivosti u svim njezinim aspektima te očuvanju i promicanju vrijednosti zajednice.

foto: arhiv uredništva

Kao rezultat toga, tijekom 25. zasjedanja Glavne skupštine UNWTO-a 2023., Slunj je dobio nagradu Best Tourism Village Award 2023. Ova inicijativa nastoji unaprijediti ulogu turizma u vrednovanju i zaštiti ruralnih mjesta (područja s niskom gustoćom naseljenosti i najviše 15 000 stanovnika), zajedno s njima povezanim krajolicima, sustavima znanja, biološkom i kulturnom raznolikošću, lokalnih vrijednosti i aktivnosti s vizijom da turizam postane pozitivna sila za transformaciju, ruralni razvoj i dobrobit zajednice.

S obzirom da na području grada Slunja turizam pokreće gospodarski rast, jedan od glavnih prioritetnih ciljeva Slunja je razvoj uravnoteženog turizma, tj.: smanjiti negativne utjecaje uzrokovane turizmom zaštitom prirodnih i kulturnih područja,

u 2024. na području grada Slunja rijeka Mrežnica je zaštićena u kategoriji Spomenika prirode „Mrežnica – Tounjčica“

foto: arhiv uredništva

poboljšati povezanost i infrastrukturu ulaganjem u projekte, kao što su fizička i digitalna infrastruktura:

realizirani projekti u 2024. godini: Slunj Smart City – uspostava digitalnog sustava naplate u Rastokama, uspostava web shopa za ulaznicu, prometno IT rješenjenove prometnicenovi parkingrekonstrukcija sanitarne kanalizacije, rekonstrukcija vodovodauređenje lokalnih cesta

foto: Vedran Bočičević

projekti u procesu realizacije: izgradnja novih nogostupa uz D1, Utvrda kulture – rekonstrukcija kuće u kojoj će se slaviti dva slunjska velikana – Milan Neralić i Milan Bogović, rekonstrukcija Starog Grada, razvoj sustava vodoopskrbe i odvodnje na području grada Slunja,

osigurati korist od korištenja prirodnih i kulturnih resursa promicanjem inovativne turističke ponude i projekata usmjerenih na jačanje kompetencija:

foto: Vedran Bočičević

kroz 2024. godinu organizirane su besplatne edukacije iz područja wellbeinga na temu šumske kupke te besplatne edukacije na temu interpretacije kulturne baštine i vještine pripovijedanja,

kroz projekt Razvoj outdoor proizvoda inicirani su novi turistički sadržaji na polju Wellbeinga (šumska kupka, hodanje kao meditacija, gong kupka, yoga) koji posjetiteljima, mještanima i turistima omogućuju da ljepotu destinacije dožive svim osjetilima,

foto: arhiv uredništva

kroz projektno umrežavanje Turističke zajednice grada Slunja, Turističke zajednice područja Plitvičke doline i Općine Cetingrad, promovirani su aktivni oblici turizma, kao što su ribolov, biciklizam, kayaking, wellbeing, planinarenje, hodanje, jahanje, tematske rute i sl.

Slunj ima visokokvalitetno prirodno i kulturno područje u kojem čovjek još uvijek živi u suživotu s prirodom. Naselje Rastoke u Slunju, na jednom mjestu prikazuje sve aspekte tradicionalnog života oko vode, lokalnog ugođaja i osjećaja pripadnosti. Područje je to očuvane prirodne i kulturne baštine, gdje turisti mogu pobjeći od gradske vreve u jedinstveno, privlačno i prijateljsko okruženje mlinarskog naselja.

„Očuvana prirodna i kulturna baština, vodeničarsko naselje Rastoke, rijeka Slunjčica, uključenost lokalne zajednice u očuvanje baštine i kreiranje događanja, blizina Nacionalnog parka Plitvička jezera neke su od prednosti koje naš grad pozicioniraju na vrh ljestvice najuspješnije destinacije kontinentalne Hrvatske. Grad Slunj i dalje će ulagati u infrastrukturu i digitalnu tranziciju te time činiti grad poželjnim mjestom za život i posjet turista te ćemo i dalje raditi na što boljoj povezanosti svih dionika naše destinacije. S pogledom naprijed i prema budućnosti turizma kojeg želimo graditi kroz održivost, veselimo se nadolazećoj sezoni i novim izazovima.“ – izjavila je Mirjana Puškarić, gradonačelnica grada Slunja.

foto: arhiv uredništva

S ciljem turističke valorizacije kulturne baštine, u 2024. godini, Turistička zajednica grada Slunja pokrenula je projekt „Podizanje kvalitete doživljaja u svrhu edukacije, prezentacije i promocije kulturne baštine“. S namjerom da se ojača kultura, identitet i imidž mjesta, u sklopu ovog projekta, ostvarena je suradnja Hrvatskog športskog muzeja i Turističke zajednice grada Slunja na izradi deplijana i izložbe „Milan Neralić – brončani odraz u ogledalu“.

foto: Sergej Novosel Vučković – Hrvatski športski muzej

Hrvatski športski muzej je u Slunju 29. svibnja 2024., u povodu dodjele HOO-ove “Nagrade Milan Neralić”, za doprinos razvoju sporta na lokalnoj razini, koja je prvi put održana izvan Zagreba, priredio izložbu “Milan Neralić – brončani odraz u ogledalu”, posvećenu slavnom Slunjaninu, prvom Hrvatu osvajaču olimpijske brončane medalje 1900. u Parizu u disciplini sablja. Povod za izložbu bile su i ovogodišnje Olimpijske igre, također u Parizu. Autorica izložbe, viša kustosica Petra Husain Pustaj, kroz tekst i fotografije prikazala je kako se Neralić uspinjao “od slunjske bujadi do svjetskih metropola”, kakav mu je bio životni i sportski put te otkrila i zašto je Neralić bio mačevalački fenomen, opisujući i legende o njegovom umijeću. Na dodjeli Nagrade Milan Neralić izložen je bio i Neralićev floret iz 1917. iz fundusa Muzeja.

Izvor objave: Slunj – Rastoke.hr
Fb fan page
Instagram